Dzień Nowych Technologii w Edukacji
Już po raz drugi 21 marca obchodzimy ogólnopolski Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Tego dnia w wielu placówkach edukacyjnych odbywają się warsztaty promujące wykorzystanie nowych technologii w codziennym życiu. Łódzkie Centrum DOskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego przystąpiło do tej akcji pod hasłem Witamy Wiosnę z Nowymi Technologiami.
Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego z okazji Dnia Nowych Technologii w Edukacji przygotowało bardzo szeroką ofertę warsztatową dla każdej grupy wiekowej uczniów łódzkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Dnia 21 marca 2019 do ŁCDNiKP zostały zaproszone grupy uczniów wraz z nauczycielami na dwie tury bezpłatnych warsztatów: I tura w godz. 9:30 – 11:00, II tura 11:30 – 13:00.
Regionalny Ośrodek Edukacji Mechatronicznej i Ośrodek Nowoczesnych Technologii Informacyjnych wspólnie przygotowali ofertę dwóch tur bezpłatnych warsztatów: I tura w godz. 9:30 – 11:00, II tura 11:30 – 13:00.
Poniżej prezentuję opis poszczególnych warsztatów, które odbyły się 21 marca 2019 r.
Na tropie sterowników, czyli… poznajemy tajniki mechatroniki – uczniowie poznają przeznaczenie sterownika programowalnego i samodzielnie programują proste urządzenie mechatroniczne.
Nowe wymiary robotyki, czyli… jak skonstruować własnego robota – uczestnicy eksperymentują w laboratorium robotyki oraz konstruują i programują roboty według własnego, autorskiego pomysłu.
Dom, który myśli, czyli… tajemnice inteligentnego budynku – uczniowie poznają funkcjonalność inteligentnego budynku w specjalistycznym laboratorium, mają możliwość zarządzania odbiornikami systemu według własnego pomysłu wykorzystując do tego celu tablety i smartfony.
Drukowanie w trójwymiarze, czyli … magiczna wyprawa w świat drukarek 3D – podczas warsztatów uczestnicy zaprojektują i wydrukują z tworzywa sztucznego trójwymiarowy obiekt związany z pierwszym dniem wiosny.
Programowanie CNC – to nie takie trudne – podczas warsztatu uczniowie poznają podstawy obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie oraz wykonają proste operacje, tworząc przez siebie zaprojektowany model.
Magia tworzyw sztucznych, czyli… co można wyczarować z wtryskarki – uczniowie poznają obsługę wtryskarki i modelują przedmiot z tworzywa sztucznego przy różnych ustawieniach urządzenia.
Jak zostać wzorowym szefem produkcji, czyli… twarzą w twarz z właścicielem koncernu Toyoty – uczestnicy poznają tajniki procesu zarządzania produkcją i mają możliwość zaprogramowania sterowania produkcją siłowników z wykorzystaniem oprogramowania MES
Z pomocą nowych technologii zmieniamy funkcje przedmiotów: Makey Makey – uczniowie wykorzystają płytki elektroniczne Makey Makey, aby przedmioty z ich otoczenia zmieniły swoje funkcje.
Kodowanie binarne – uczniowie zastosują układ binarny w liczeniu i kodowaniu informacji w formie zabawy.
Programowanie mBotów - uczniowie złożą i zaprogramują za pomocą oprogramowania mBlock robota mBot.
Programowanie w językach wysokiego poziomu (PHP) - warsztaty są ukierunkowane na kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów przy pomocy programu komputerowego napisanego w języku PHP, stworzonym na potrzeby stron internetowych. Podczas zajęć uczestnicy warsztatów napiszą proste programy w tym języku.
Misja stratosferyczna - zapraszamy do obserwacji realizowanego w ramach Akademii Młodych Twórców Interdyscyplinarnego Projektu Naukowego „Misja stratosferyczna”. Jego celem jest umieszczenie na poziomie stratosfery balonu z autorskim osprzętem badawczym skonstruowanym i oprogramowanym przez członków grupy.