Zabawy z programowaniem

Utwórz kwadrat - Square it!

Square it! to genialna w swojej prostocie gra logiczna przeznaczona dla dwóch osób. Do gry potrzebna jest jedynie kartka w kratkę (a jeszcze lepiej w kropki umieszczone na rogach kratek) i mazaki lub kredki w dówch kolorach. Każdy z graczy na zmianę zaznacza kropki w wybranym przez siebie kolorze. Wygrywa ten gracz, kto pierwszy uzyska cztery punkty tworzące kwadrat. Kwardat może być dowolnej wielkości i w dowolnym położeniu.

 Materiały:

Instrukcja

Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy. Każdy z graczy wybiera kolor mazaka lub kredki. Gracze decydują, kto rozpoczyna grę, następnie na zmianę zaznaczają kropki swoim kolorem. Jeśłi gramy na kartce w kratce, punkty stawiamy na złączeniach linii. Wygrywa ten gracz, który pierwszy postawi kropkę swojego koloru łącząc swoje kropki w kwadrat. Kwadrat może być  dowolnej wielkości, rysowany po skosie lub prosto. Strategia polega również na tym, aby przeszkodzić przeciwnikowi w postawieniu kropki zamykającej kwadrat stawiając w danym miejscu swój punkt. 

W sieci można znaleźć strony umożliwiające grę online. Na tej stronie możemy wybrać czy ilu graczy będzie dwóch grać (2 player), czy chcemy grać z komputerem (1 player). Klikając odpowiednio na strzałkę w górę lub w dół moża zmiejszać lub zwiększać planszę od 3x3 do 9x9. Przykład zapisanej rozgrywki na tej stronie przedstawiam poniżej.

Przykład rozgrywki w grze online.

 

Ja jednak zachęcam do gry offline. Z tej strony można wydrukować specjalny papier do gry, lub pobrać z plików załączonych do tego wpisu. W sklepach można kupić zeszyty lub bloczki z kartkami w kropki. 

Zalety gry

Utwórz kwadrat - Square it:

 Od kreatywności graczy zależą różne wersje tej gry. Zamiast mazaków można zastosować pionki w dówch kolorach np. pchełki, guziki lub małe nakrętki od butelek Śmiech, a planszą mogą być płytki podłogowe w kształcie kwadratu Śmiech.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Przykład gry Utwórz kwadrat - Square it!

    Przykład gry Utwórz kwadrat - Square it!