Wyścigi kółko i krzyżyk

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Zapewne znacie zabawę w kółko i krzyżyk. Aby w nią zagrać, w wersji stolikowej, dwóch graczy potrzebuje jedynie kartki i długopisu. W grę można pograć na podwórku lub na plaży - wystarczy trochę piasku i patyczek. A czy można połączyć tą prostą grę z wyścigami zespołów? Dołączenie do aktywności fizycznej zadań polegających na szybkim rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji podnosi walory gry. Uczeń musi jak najszybciej wykonać zadanie, ale przy planszy, prezstawiając pionka musi przemyśleć swój ruch. Zobaczcie, jak można to zrobić.

Materiały

  • kreda do rysowania planszy lub np. plastikowe obręcze
  • 6 pionków - po 3 pionki tego samego koloru. Pionkami mogą być np. szarfy, chusty, woreczki lub inne przedmioty, (w jednym kolorze dla jednego zespołu).

Instrukcja

Grę można przeprowadzić w sali gimnastycznej, na szkolnym korytarzu lub na boisku. Uczestników zabawy dzielimy na dwa zespoły. Przy dużej ilości uczestników można dzieci podzielić na 4 zespoły i zrobić mini rozgrywki Śmiech.

Na ziemi rysujemy pola 3 x 3 kwadraty jak do gry w kółko i krzyżyk. Na sali gimnastycznej możemy do tego celu wykorzystać plastikowe obręcze. Każdy zespół otrzymuje trzy pionki w wybranym kolorze. Zaznaczamy linię startu, przy której ustawiają się dwa zespoły. W zespole uczniowie stoją gęsiego. Przed rozpoczęciem rundy rozdajemy pierwszym trzem osobom z zespołu po jednym pionku. Na znak startu pierwszy uczeń z zespołu dobiega do planszy i kładzie pionek na wybranym polu, następnie wraca na koniec kolejki swojego zespołu. Drugi uczeń rozpoczyna bieg w kierunku planszy. Kładzie pionek i tak jak poprzednik, wraca na koniec kolejki. Bieg rozpoczyna kolejny uczestnik, kładzie na planszy trzeci pionek i wraca na koniec kolejki. Czwarty zawodnik nie posiada pionka, jego zadaniem jest dobiec do pola i przełożyć pionek swojego zespołu na inne pole. Uczniowie starają się układać pionki w taki sposób, aby w jednej linii znalazły się pionki tego samego koloru. Runda kończy się w momencie, kiedy zespół ułoży trzy swoje pionki (w jednym kolorze) w jednej linii.

Uwaga - Gra wprowadza wiele emocji. Aby dzieci nie wpadały na siebie, kolejny zawodnik może rozpocząć bieg dopiero, kiedy jego poprzednik wróci na linię startu. Najlepiej stosować klepnięcie w rękę po zewnętrznej stronie.  

Przyjemnej zabawy Śmiech

Film: Uczniowie klasy czwartej podczas wyścigów - kółko i krzyżyk.Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wyścig dzieci - zabawa kółko i krzyżyk

    Wyścig dzieci - zabawa kółko i krzyżyk