Bez prądu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Kubeczkowy robot

Przejdź do - Kubeczkowy robot

II etap edukacyjny

Podczas zabawy uczniowie wcielają się w rolę robota, który wykonuje program. W trakcie zabawy dzieci uczą się precyzyjnego zapisu programu oraz potrafią znaleźć błędy w kodzie. Przy okazji uczą się operować słownictwem związanym z programowaniem.

15 marca 2017
Czytaj więcej o: Kubeczkowy robot

Kodowanie rysunków

Przejdź do - Kodowanie rysunków

I etap edukacyjny / II etap edukacyjny

Wyobraźmy sobie robota poruszającego się po planszy zgodnie z zapisanym programem. Podczas zabawy dzieci napiszą taki program zamieniając długie polecenia na zrozumiałe dla maszyny znaki graficzne. Będzie to dobry moment aby wprowadzić nowe sława związane z programowaniem. Ćwiczenia można zorganizować indywidualnie lub w parach, na planszy lub na macie.

15 października 2016
Czytaj więcej o: Kodowanie rysunków

Algorytmy w życiu codziennym - robimy kanapki

Przejdź do - Algorytmy w życiu codziennym - robimy kanapki

I etap edukacyjny / II etap edukacyjny

Co wspólnego mają kanapki z programowaniem? Ktoś powie, aby dobrze programować trzeba się najeść. Słusznie. Zaprogramujmy więc robota wykonującego dla nas kanapki. Z cyklu algorytmy w życiu codziennym - wykonujemy kanapki. Śmiech

13 października 2016
Czytaj więcej o: Algorytmy w życiu codziennym - robimy kanapki

Szyfrowanie wiadomości

Przejdź do - Szyfrowanie wiadomości

 

I etap edukacyjny / II etap edukacyjny

Już w starożytności ludzie używali szyfrów do przesyłania tajnych wiadomości. Początkowo były one proste, jednak z biegiem czasu wprowadzano coraz bardziej skomplikowane metody szyfrowania. Wraz z rozwojem techniki rozwinęły się takie dziedziny jak  kryptologia i kryptografiaDzisiaj większość szyfrów jest niemożliwa do odszyfrowania bez użycia komputerów i specjalistycznych maszyn. 

Czy potrafisz napisać wiadomość szyfrem? Zabawy, które przedstawię, nie wymagają stosowania skomplikowanych urządzeń. Będą to proste metody szyfrowania wiadomości używane m.in. przez harcerzy.

10 września 2016
Czytaj więcej o: Szyfrowanie wiadomości