Szyfrowanie wiadomości

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

I etap edukacyjny / II etap edukacyjny

Już w starożytności ludzie używali szyfrów do przesyłania tajnych wiadomości. Początkowo były one proste, jednak z biegiem czasu wprowadzano coraz bardziej skomplikowane metody szyfrowania. Wraz z rozwojem techniki rozwinęły się takie dziedziny jak  kryptologia i kryptografiaDzisiaj większość szyfrów jest niemożliwa do odszyfrowania bez użycia komputerów i specjalistycznych maszyn. 

Czy potrafisz napisać wiadomość szyfrem? Zabawy, które przedstawię, nie wymagają stosowania skomplikowanych urządzeń. Będą to proste metody szyfrowania wiadomości używane m.in. przez harcerzy.

 Cel zabawy:

  • ćwiczenie wyobraźni i logicznego myślenia,
  • kształcenie spostrzegawczości i kojarzenia,
  • analizowanie i interpretowanie,
  • współpraca w zespole.

 Materiały:

  • kartki papieru,
  • przybory do pisania.

 

Czy znasz sposoby na przekazywanie tajnych informacji, tak by inni nie mogli ich odczytać. Wspólnie z kolegami zapisz swoje pomysły np. na tablicy. 

Co jest potrzebne, aby zakodować wiadomość? a co, aby wiadomość odkodować?

 

Zadanie 1 - Szyfr Polibiusza

 Grecki historyk Polibiusz wymyślił prosty szyfr nazwany od jego imienia. Kluczem do szyfru jest tabela z umieszczonym w niej alfabetem. (bez polskich liter). 

Zaszyfrowana informacja będzie przedstawiona za pomocą ciągu cyfr oznaczających położenie danej litery w tabeli: pierwsza cyfra jest numerem wiersza, druga - kolumny.

Szyfr Polibiusza

Zaszyfrowane słowo PROGRAMOWANIE na postać:

35 42 34 22 42 11 32 34 52 11 33 24 15

Nauczyciel może modyfikować tabelę szyfru na potrzeby zajęć. Np. z tabeli można usunąć litery nie występujące w polskim alfabecie (Q i X) a wprowadzić literę np. Ł i Ó. 

 

Na przykładzie szyfru Polibiusza uczniowie sami mogą zbudować swój własny kod szyfrów.

Wspólnie z kolegą ułóżcie tabelę szyfrów. Wykorzystajcie do tego pustą tabelę, którą dostaniecie od prowadzącego zajęcia.

tabela do szyfru

W tabeli na szarych polach kolumny zostały określone literami alfabetu od A do H, a wiersze cyframi od 1 do 4. W puste pola wpiszcie wszystkie litery polskiego alfabetu w dowolny sposób. Dla przypomnienia wykaz liter polskiego alfabetu: a, ą, b, c, ć, d, e, ę, f, g, h, i, j, k, l, ł, m, n, ń, o, ó, p, r, s, ś, t, u, w, y, z, ż, ź.

Przykładowy sposób uzupełnienia tabeli. 

 Tabela szyfrująca

Właśnie zbudowaliście swoją tablicę szyfrów. 

Pora na zaszyfrowaną wiadomość. Aby zaszyfrować słowo np. robot zamiast odpowiednich liter wpisz współrzędne litery określone cyfrą i literą z szarego pola.

Szyfr słowa "robot" według tej tabeli to:

B1 - H3 - G3 - H3 - E3

Zaszyfruj krótką informację dla swojego kolegi lub koleżanki, a następnie przekaż ją do odszyfrowania. Nie zapomnij dołączyć swojej tabeli szyfrów, bo tylko przy jej pomocy można rozszyfrować twoją wiadomość. Dobrej zabawy Śmiech

 

Czy są prostsze metody szyfrowania wiadomości?

 

Zadanie 2

Zastosowanie słowa, które będzie kluczem do szyfru to prosta metoda szyfrowania. Polega ona na zamianie liter w sylabach zgodnie z przyjętym kluczem, który jest łatwy do zapamiętania. Tabela już nie będzie potrzebna. Wystarczy zapamiętać słowo - klucz.

Jakie mogą być słowa klucze?

Znane i popularne to słowo - klucz: GA-DE-RY-PO-LU-KI

Jak zastosować taki szyfr?

Szyfr stosujemy w ten sposób, że jeśli w szyfrowanym tekście występuje litera G to zastępujemy ją literą A, jeśli występuje A to zastępujemy ją literą G. Litery, które nie znajdują się w kluczu pozostają niezmienione. 

Zaszyfrujmy wiadomość: Uczymy się programowania.

Wiadomość zaszyfrowania zgodnie z kluczem GA-DE-RY-Po-Lu-KI to: LCZRMR SKĘ OYPAYGMPWGNKG.

Prawda że proste. Zaletą takiego szyfrowania jest łatwe zapamiętanie słowa klucza przez osoby, które porozumiewają się tym szyfrem. Jeśli w grupie chcecie porozumiewać się swoim szyfrem możecie wymyśleć swój własny klucz.

Inne, słowa klucze, często stosowane to:

RE-GU-LA-MI-NO-WY

NO-WE-BU-TY-LI-SA

BI-TW-AO-CH-MU-RY

MA-LI-NO-WE-BU-TY

Przećwiczcie szyfrowanie tajnej wiadomości za pomocą słowa - klucza.

 Zadanie 3  - Szyfr Czekoladka

Harcerze najczęściej używają bardzo prostego i łatwego do zapamiętania szyfru o nazwie Czekoladka. Jak używać tego szyfru?

Musimy zapamiętać następujący układ liter w odpowiednich polach.

Szyfr czekoladka

Jak szyfrujemy? Wystarczy narysować kontury pola szyfrowanej litery, a następnie wybraną literę oznaczyć kropką. Ważne jest, by kropkę oznaczyć na właściwej pozycji.

Spróbujmy zaszyfrować słowo ROBOT.

Zaszyfrowane słowo wygląda następująco:

Zaszyfrowane słowo szyfrem czekoladka

Odszyfrowanie wiadomości odbywa się w podobny sposób. Odpowiedni znak przypisujemy do właściwego pola szyfru i odczytujemy literę z miejsca wskazanego przez kropkę. Proste?

 

Zadanie 4 - Szyfr komórkowy

Szyfr ten powinien przypaść do gustu osobom nierozstającym się ze swoimi telefonami. Mrugnięcie Szyfrując wiadomości można posłużyć się znakami umieszczonymi na klawiaturze telefonu komórkowego.

Sprawdź, jak wygląda taka klawiatura. W starszych wersjach telefonów komórkowych, w słuchawkach bezprzewodowych czy nawet w smartfonach na przyciskach klawiatury, poza numerami, znajdują się również litery alfabetu. Sprawdź, czy klawiatura w twoim telefonie wygląda podobnie. Jeśli tak, spróbujmy wykorzystać ten układ do szyfrowania wiadomości.

 Telefon komórkowy

Jak zastosować szyfr z klawiatury telefonu?

Każdy klawisz numeryczny, poza jedynką, obok numerów ma przypisane trzy litery alfabetu. 

 klawiatura telefonu

W starych telefonach komórkowych z klawiaturą, aby napisać SMS należy, w zależności od pozycji litery, wielokrotnie naciskać dany klawisz. Np. aby napisać literę "O" - naciskamy trzykrotnie klawisz z cyfrą 6. Do szyfrowania wiadomości szyfrem komórkowym stosuje się te same zasady, jak w pisaniu SMS telefonem z klawiaturą - wpisujemy cyfrę z klawisza, na którym jest litera. Ilość cyfr zależy od pozycji, na której stoi litera.

Zaszyfrujmy słowo PROGRAMOWANIE:

7  77  666  4  77  2  6  666  9  2  66  444  33

 

Zadanie 5 - Szyfr matematyczny

Bardzo prosty do zastosowania jest szyfr matematyczny. Kolejnym literom alfabetu przyporządkowane są kolejne liczby od 1 do 24.  Klucz do szyfru matematycznego wygląda następująco:

Klucz do szyfru matematycznego

Zaszyfrowane litery przedstawiamy w postaci liczb. Dodatkowym atutem szyfru jest to, że liczby przedstawiamy w postaci dowolnego działania matematycznego. Uwaga - działanie matematyczne nie musi być równe. Śmiech W ten sposób ta sama wiadomość może być różnie przedstawiona. Sposób doboru działań matematycznych jest dowolny.

 Zaszyfruj słowo ZASZYFRUJ

24+1/19*(24+23)=6*18+21-10

Ten sam wyraz można zaszyfrować również tak:

24+1+19+24+23+6+18+21=10

 

Czy znasz inne szyfry? Sposobów szyfrowania jest bardzo dużo i dlatego do tematu na pewno wrócimy. CDN Śmiech

 


 

Kryptologia (z gr. κρυπτός – kryptos – „ukryty” i λόγος – logos – „rozum”, „słowo”) . To dziedzina wiedzy ( m.in. z zakresu matematyki, informatyki teorii informacji i bezpieczeństwa komputerowego) o przekazywaniu informacji zabezpieczonej przed niepowołanym dostępem. Kryptologia ma szerokie zastosowanie w utajnianiu wiadomości wojskowych i dyplomatycznych. Do tych celów stosuje się specjalne urządzenia kryptograficzne. Powołane są specjalne instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo teleinformatyczne w danym państwie. W Polsce jest to Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Społeczeństwa rozwinięte technicznie wykorzystują kryptologię m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa w płatnościach elektronicznych, e-handlu, zabezpieczeniach komputerowych.  /Źródło: Wikipedia/

Kryptografia to zamiana jawnej formy wiadomości w ukrytą formę, w celu uniemożliwienia odczytania wiadomości przez osoby niepowołane. W Kryptografii zwykle używane są książki kodów zawierające spis powszechnie używanych zwrotów i odpowiadające im słowa - kody. /Źródło: Wikipedia/

 


 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Klawiatura telefonu

    Klawiatura telefonu